czwartek, 7 maja 2009

Na zajęciach zajmowaliśmy się pojęciem plazmolizy, a także przypomnieliśmy sobie budowę mikroskopu optycznego, także zasady mikroskopowania. Oglądaliśmy różne preparaty,takie jak krew człowieka, pyłki sosny, mięsień gładki żołądka żaby, korę mózgową człowieka, przekrój poprzeczny przez igłę sosny, plemniki psa. Dzięki obserwacji tych preperatów przypomnieliśmy sobie jak należy prowadzić obserwacje za pomocą mikroskopu.

W drugiej części zajęć obserwowaliśmy zjawisko plazmolizy.

Plazmoliza - proces tracenia wody w komórce w roztworze hipertonicznym. W wyniku tego następuje obkurczenie cytoplazmy od ścian komórki. Dotyczy ona wyłącznie komórek roślinnych.
Wyróżnia się 4 rodzaje plazmolizy:
- kątowa
- wklęsła
- wypukła
- graniczna




Aby zaobserwować to zjawisko przygotowaliśmy preparaty mikroskopowe wykonane ze skórki liścia czerwonej cebuli. Przygotowaliśmy także dwa zestawy roztworów:
- roztwór sacharozy (cukru)
-roztwór soli kuchennej (NaCl)
Były to roztwory 5, 10, 15 %.

Następnie wkraplaliśmy te roztwory pod szkiełka nakrywkowe i pozostawiliśmy preperaty na 10-15 minut. Po tym czasie obserwowaliśmy, że błona komórkowa zaczyna się odrywać od kątów komórki. Wyglądało to jakby kurczyło się wnętrze komórki. Komórka oddawała wodę na zewnątrz. Ten proces jest procesem odwracalnym, nazywany jest deplazmolizą. Poza pewnymi wyjątkami, kiedy to proces trwa zbyt długo, staje się nieodwracalny - komórka nie uzyskuje pierwotnego kształtu. Ma to miejsce podczas zimy, kiedy zabezpiecza sie śliskie drogi solą. Przez to drzewa rosnące nieopodal dróg nie mogą pobierać wody i usychają, gdyż w ich komórkach już zaszła trwała plazmoliza pod wpływem tej soli.


Przebieg zajęć zarejestrowaliśmy na zdjęciach.


Oto nasz materiał badawczy.


Aśka i Mateusz przygotowują preparaty.


Roztwory przygotowane przez Anitę.




Wychowawca sprawdza wyniki naszej pracy.
(On to potrafi nawet do góry nogami :))
POZDRAWIAMY Wszystkich!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz