W pierwszej części zajęć rozmawialiśmy o państwie i jego znaczeniu. Dowiedzieliśmy się, że, zadaniami państwa są m. in. ochrona własności, ustalanie prawa, produkcja dóbr publicznych, efekty zewnętrzne, zapobieganie praktykom monopolistycznym, ochrona środowiska, zabezpieczenie dochodów i opieki zdrowotnej, stabilizacja gospodarki i poprawa koniunktury. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z ważną rolę pełni państwo w gospodarce.
Na drugą część zajęć zaprosiliśmy miejscowego przedsiębiorcę - Pana Waldemara, który prowadzi własną działalność w postaci dwóch sklepów spożywczych, oraz małe gospodarstwo rolne. Przeprowadziliśmy z Nim wywiad. Dzięki temu wiele dowiedzieliśmy się o tym, co należy zrobić, aby stworzyć własne przedsiębiorstwo, oraz jak trudno jest tego dokonać. Pan Waldemar powiedział, że najwięcej problemów sprawiała mu biurokracja - wypełnianie różnych dokumentów zabiera wiele cennego czasu oraz energii.
Ostatnio wiele się słyszy, że firmę można założyć w tzw. jednym okienku. Jednak z naszych informacji wynika, że nie jest to do końca prawdą.
Oto inne pytania, które zadaliśmy Panu Waldemarowi:
- Jak wyobrażał Pan sobie przedsiębiorcę przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?
- Czy współpracuje Pan z innymi instytucjami publicznymi?
- Czy ma Pan poroblemy z pracownikami?
- Czy bierze Pan udział w szkoleniach dotyczących przedsiębiorczości?
- Jakie według Pana cechy powinien posiadać przedsiębiorca?
- Co w obecnie sprawia Panu najwięcej problemów w działalności?
- Czy jest Pan zadowolony z dochodów ze swojej działalności?
- Czy Pan myśli o dalszym rozwoju swojej firmy?
- Jak Pan godzi prowawadzenie gospodarstwa rolnego z działalnością swojej firmy?
Nasz gość na końcu powiedział, że zanim rozpoczął swoją działalność, inaczej sobie to wyobrażał - myślał, że jest to łatwiejsze. Musi borykać się z problemami pracowników, prowadzeniem dokumentacji i zachowaniem płynności finansowej.
Rozmowa odbywała się w przyjazniej atmosferze. Na koniec podziękowaliśmy Panu Waldemarowi za spotkanie, które okazało się bardzo instruujące nas do prowadzenia działalnoiści gospodarczej.
POZDRAWIAMY WSZYSTKICH OBSERWATORÓW!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz