Kongres, Mikroplaneta... to były hasła przewodnie naszych ostatnich zajęć. Poznawaliśmy nowe zagadnienia które będą pomocne w naszych dalszych projektach. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z naszych ostatnich zajęć.
wtorek, 19 stycznia 2010
wtorek, 12 stycznia 2010
Mikroplaneta.
Na zajęciach matematyczno-biologicznych sporządzaliśmy model ekosystemu sztucznego, zamkniętego. Korzystając z dostępnych materiałów oraz instrukcji obsługi wykonania doświadczenia wykonaliśmy ekosystem składający się z dwóch rozwiniętych roślin: Hedera mix i Ficus banjemina oraz posialiśmy rzeżuchę i żyto, a następnie umieściliśmy dwie poczwarki pewnego owada. ;-)
wtorek, 8 grudnia 2009
czeeeeść wszystkim ;) Powracamy do Was z trochę zmienioną ekipą ;d Pożegnaliśmy Anitę i Marka, a przywitaliśmy Kasię i Dorotkę. ;)
Mamy nadzieję, że ten rok będzie równie ekscytujący jak ubiegły. ;] Oczywiście nie możemy się doczekać nagrody końcowej. ;-D
Więęęęęęęęęęęc do roboty !
Na początku chcemy Wam się przypomnieć i dlatego dołaączamy naszą fotografię. Niestety nie ma maskotki naszej grupy, czyli Dorotki.
piątek, 17 lipca 2009
wtorek, 2 czerwca 2009
Banki
Głównymi zadaniami banku są:
-przyjmowania depozytów
-udzielanie kredytów
-przeprowadzanie rozliczeń w całej gospodarce
-wymiana walut
-operacje na rynku kapitałowym
-zakładanie nowych przedsiębiorstw
-kupowanie i sprzedawanie obligacji i akcji
Głównym,centralnym bankiem w naszym kraju jest Narodowy Bank Polski. Pełni on następujące funkcje:
- emituje znaki pieniężne, które są prawnym środkiem płatniczym w Polsce
- wprowadza i wycofuje z obiegu banknoty i monety
- określa terminy wprowadzenia do obiegu znaków pieniężnych
- ustala wzory i wartość nominalną banknotów i monet
- określa zasady wymiany zużytych znaków pieniężnych
- reguluje ilość pieniądza w obiegu
W Polsce analizą prawidłowości działania banków zajmuje się Komisja Nadzoru Bankowego i Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego, które badają, czy swojej działalności banki przestrzegają prawa.
Stopa procentowa to miernik przychodu, jaki przysługuje posiadaczowi kapitału z racji udostępnienia go innym.
W przypadku sektora bankowego mamy do czynienia ze stopami oficjalnymi banku centralnego (w Polsce ich wysokość ustala Rada Polityki Pieniężnej) oraz rynkowymi - tak określa się oprocentowanie kredytów i depozytów pomiędzy bankami. Występuje również stopa nominalna - oficjalne oprocentowanie - i realna - pomniejszone o wartość inflacji.
Przy wyliczaniu oprocentowania kredytów i depozytów (ich stóp procentowych) banki posługują się stopą podstawową (lub bazową), której wartość ustalana jest indywidualnie w banku - na ogół w oparciu o stopy rynkowe.
-przyjmowania depozytów
-udzielanie kredytów
-przeprowadzanie rozliczeń w całej gospodarce
-wymiana walut
-operacje na rynku kapitałowym
-zakładanie nowych przedsiębiorstw
-kupowanie i sprzedawanie obligacji i akcji
Głównym,centralnym bankiem w naszym kraju jest Narodowy Bank Polski. Pełni on następujące funkcje:
- emituje znaki pieniężne, które są prawnym środkiem płatniczym w Polsce
- wprowadza i wycofuje z obiegu banknoty i monety
- określa terminy wprowadzenia do obiegu znaków pieniężnych
- ustala wzory i wartość nominalną banknotów i monet
- określa zasady wymiany zużytych znaków pieniężnych
- reguluje ilość pieniądza w obiegu
W Polsce analizą prawidłowości działania banków zajmuje się Komisja Nadzoru Bankowego i Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego, które badają, czy swojej działalności banki przestrzegają prawa.
Stopa procentowa to miernik przychodu, jaki przysługuje posiadaczowi kapitału z racji udostępnienia go innym.
W przypadku sektora bankowego mamy do czynienia ze stopami oficjalnymi banku centralnego (w Polsce ich wysokość ustala Rada Polityki Pieniężnej) oraz rynkowymi - tak określa się oprocentowanie kredytów i depozytów pomiędzy bankami. Występuje również stopa nominalna - oficjalne oprocentowanie - i realna - pomniejszone o wartość inflacji.
Przy wyliczaniu oprocentowania kredytów i depozytów (ich stóp procentowych) banki posługują się stopą podstawową (lub bazową), której wartość ustalana jest indywidualnie w banku - na ogół w oparciu o stopy rynkowe.
sobota, 30 maja 2009
Podróże GRoW2B ;D
Oto przed Wami piękne widoki polskich gór. ;D 18 maja wyjechaliśmy na szkolną wycieczkę w Tatry. ;D Warto było przejść tyle km, aby zobaczyć te niepowtarzalne krajobrazy ;) . żałujemy jedynie, że nie zobaczyliśmy Morskiego Oka, które zostało zamknięte. Mimo to jesteśmy bardzo zadowoleni z Naszej wycieczki więc postanowiliśmy podzielić się z Wami zdjęciami ;)
piątek, 29 maja 2009
Kieszonkowy ogród- dalsza część doświadczeń
Badanie nr 3
Potrzebne materiały
-Nasiona: rzeżuchy, żyta, fasoli.
-słoiki 0,2 -0,25 l (15 szt)
-Gleba doniczkowa
-Linijka z podziałką
-Pisak lub mazak
-Woda do zwilżania gleby
Przebieg badania
1.Dla nasion każdego z gatunków roślin przygotowaliśmy po trzy słoiki
2.Każdym słoiku zaznaczyliśmy mazakiem linię powierzchni gleby
3.Na pierwszym słoiku zaznaczyliśmy mazakiem linię 8 cm ponizej powierzchni gleby.
4.Na drugim słoiku zaznaczyliśmy mazakiem linię 4cm poniżej powierzchni gleby
5.Na trzecim słoiku zaznaczyliśmy mazakiem linię 1cm poniżej powierzchni gleby
6.Czynności 3-5 powtórzyliśmy w odniesieniu do nasion pozostałych gatunków
7.W każdym słoiku powtórzyliśmy następujące czynności:
Zależność kiełkowania nasion od głębokości siewu
Potrzebne materiały
-Nasiona: rzeżuchy, żyta, fasoli.
-słoiki 0,2 -0,25 l (15 szt)
-Gleba doniczkowa
-Linijka z podziałką
-Pisak lub mazak
-Woda do zwilżania gleby
Przebieg badania
1.Dla nasion każdego z gatunków roślin przygotowaliśmy po trzy słoiki
2.Każdym słoiku zaznaczyliśmy mazakiem linię powierzchni gleby
3.Na pierwszym słoiku zaznaczyliśmy mazakiem linię 8 cm ponizej powierzchni gleby.
4.Na drugim słoiku zaznaczyliśmy mazakiem linię 4cm poniżej powierzchni gleby
5.Na trzecim słoiku zaznaczyliśmy mazakiem linię 1cm poniżej powierzchni gleby
6.Czynności 3-5 powtórzyliśmy w odniesieniu do nasion pozostałych gatunków
7.W każdym słoiku powtórzyliśmy następujące czynności:
-wypełniliśmy słoik glebą w dolnej linii,
-wysadziliśmy na całej powierzchni nasiona danego gatunku rośliny, odnotować ich liczbę.
-wypełniliśmy słoik glebą do górnej linii, nie ubijając gleby- powinna byc ona spulchniona,
-nazwilżyliśmy badaną uprawę,
-słoik opisaliśmy podając: nazwę wysianej rośliny, głębokość siewu.
8.Prowadziliśmy obserwację przez 14 dni dokumentując stan upraw, co dwa dni.
9. Odnotowaliśmy liczbę pojawiających się siewek.
Subskrybuj:
Posty (Atom)

