wtorek, 19 stycznia 2010

Poznajemy nowe zagadnienia

Kongres, Mikroplaneta... to były hasła przewodnie naszych ostatnich zajęć. Poznawaliśmy nowe zagadnienia które będą pomocne w naszych dalszych projektach. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z naszych ostatnich zajęć.







wtorek, 12 stycznia 2010

Mikroplaneta.

Na zajęciach matematyczno-biologicznych sporządzaliśmy model ekosystemu sztucznego, zamkniętego. Korzystając z dostępnych materiałów oraz instrukcji obsługi wykonania doświadczenia wykonaliśmy ekosystem składający się z dwóch rozwiniętych roślin: Hedera mix i Ficus banjemina oraz posialiśmy rzeżuchę i żyto, a następnie umieściliśmy dwie poczwarki pewnego owada. ;-)










wtorek, 8 grudnia 2009

czeeeeść wszystkim ;) Powracamy do Was z trochę zmienioną ekipą ;d Pożegnaliśmy Anitę i Marka, a przywitaliśmy Kasię i Dorotkę. ;)

Mamy nadzieję, że ten rok będzie równie ekscytujący jak ubiegły. ;] Oczywiście nie możemy się doczekać nagrody końcowej. ;-D


Więęęęęęęęęęęc do roboty !


Na początku chcemy Wam się przypomnieć i dlatego dołaączamy naszą fotografię. Niestety nie ma maskotki naszej grupy, czyli Dorotki.


piątek, 17 lipca 2009

obozowo.



Duszniki Zdrój 2009.
(24 06 - 04 07 )









wtorek, 2 czerwca 2009

Banki

Głównymi zadaniami banku są:
-przyjmowania depozytów
-udzielanie kredytów
-przeprowadzanie rozliczeń w całej gospodarce
-wymiana walut
-operacje na rynku kapitałowym
-zakładanie nowych przedsiębiorstw
-kupowanie i sprzedawanie obligacji i akcji

Głównym,centralnym bankiem w naszym kraju jest Narodowy Bank Polski. Pełni on następujące funkcje:
- emituje znaki pieniężne, które są prawnym środkiem płatniczym w Polsce
- wprowadza i wycofuje z obiegu banknoty i monety
- określa terminy wprowadzenia do obiegu znaków pieniężnych
- ustala wzory i wartość nominalną banknotów i monet
- określa zasady wymiany zużytych znaków pieniężnych
- reguluje ilość pieniądza w obiegu

W Polsce analizą prawidłowości działania banków zajmuje się Komisja Nadzoru Bankowego i Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego, które badają, czy swojej działalności banki przestrzegają prawa.


Stopa procentowa to miernik przychodu, jaki przysługuje posiadaczowi kapitału z racji udostępnienia go innym.


W przypadku sektora bankowego mamy do czynienia ze stopami oficjalnymi banku centralnego (w Polsce ich wysokość ustala Rada Polityki Pieniężnej) oraz rynkowymi - tak określa się oprocentowanie kredytów i depozytów pomiędzy bankami. Występuje również stopa nominalna - oficjalne oprocentowanie - i realna - pomniejszone o wartość inflacji.
Przy wyliczaniu oprocentowania kredytów i depozytów (ich stóp procentowych) banki posługują się stopą podstawową (lub bazową), której wartość ustalana jest indywidualnie w banku - na ogół w oparciu o stopy rynkowe.

sobota, 30 maja 2009

Podróże GRoW2B ;D





Oto przed Wami piękne widoki polskich gór. ;D 18 maja wyjechaliśmy na szkolną wycieczkę w Tatry. ;D Warto było przejść tyle km, aby zobaczyć te niepowtarzalne krajobrazy ;) . żałujemy jedynie, że nie zobaczyliśmy Morskiego Oka, które zostało zamknięte. Mimo to jesteśmy bardzo zadowoleni z Naszej wycieczki więc postanowiliśmy podzielić się z Wami zdjęciami ;)


piątek, 29 maja 2009

Kieszonkowy ogród- dalsza część doświadczeń

Badanie nr 3



Zależność kiełkowania nasion od głębokości siewu



Potrzebne materiały


-Nasiona: rzeżuchy, żyta, fasoli.


-słoiki 0,2 -0,25 l (15 szt)

-Gleba doniczkowa


-Linijka z podziałką


-Pisak lub mazak


-Woda do zwilżania gleby




Przebieg badania


1.Dla nasion każdego z gatunków roślin przygotowaliśmy po trzy słoiki


2.Każdym słoiku zaznaczyliśmy mazakiem linię powierzchni gleby

3.Na pierwszym słoiku zaznaczyliśmy mazakiem linię 8 cm ponizej powierzchni gleby.

4.Na drugim słoiku zaznaczyliśmy mazakiem linię 4cm poniżej powierzchni gleby

5.Na trzecim słoiku zaznaczyliśmy mazakiem linię 1cm poniżej powierzchni gleby

6.Czynności 3-5 powtórzyliśmy w odniesieniu do nasion pozostałych gatunków


7.W każdym słoiku powtórzyliśmy następujące czynności:



-wypełniliśmy słoik glebą w dolnej linii,

-wysadziliśmy na całej powierzchni nasiona danego gatunku rośliny, odnotować ich liczbę.

-wypełniliśmy słoik glebą do górnej linii, nie ubijając gleby- powinna byc ona spulchniona,

-nazwilżyliśmy badaną uprawę,

-słoik opisaliśmy podając: nazwę wysianej rośliny, głębokość siewu.


8.Prowadziliśmy obserwację przez 14 dni dokumentując stan upraw, co dwa dni.
9. Odnotowaliśmy liczbę pojawiających się siewek.

Oto zdjęcia przedstawiające stan naszych upraw: